Arbud piotrków
arbud development

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie a płyty warstwowe

W budownictwie płyty warstwowe mają powszechne zastosowanie jako obudowa dachów i ścian. Składają się z zewnętrznych, cienkich i sztywnych okładzin stalowych oraz podatnego rdzenia. Taka budowa sprawia, że mają one wiele zalet, między innymi wysoką izolacyjność termiczną, która spełnia wymagania związane z oszczędnością energii w budownictwie. Inną jej zaletą jest dobra nośność przy niewielkim ciężarze, która umożliwia szybki i tani montaż. Wśród pozostałych walorów płyt warstwowych można wymienić:
– możliwość montażu bez ciężkiego sprzętu w różnych warunkach atmosferycznych,
– łatwość montażu i demontażu,
– wysoki stopień izolacyjności akustycznej,
– odporność ogniową.
W budownictwie ciągle poszukuje się nowych rozwiązań, naukowcy prowadzą więc badania w poszukiwaniu materiałów o lepszych parametrach. Obecnie na przykład dotyczą one poszukiwania metod poprawy właściwości rdzeni płyt. W ostatnim czasie pojawiły się np. płyty warstwowe z rdzeniem z pianki fenolowej o wysokiej wytrzymałości i bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła.
Pojawia się coraz więcej rozwiązań, których celem jest między innymi poszerzenie zakresu stosowania płyt oraz zwiększenie nośności konstrukcji przy zachowaniu niewielkiej masy.

About the author

Podobne wpisy: